Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Diesel Industrial Stool with Back Supports Up to 250 lb, 22" 27" Seat Height, Black Seat/Back, Pewter Base
Manufacturer Number: 6664
Number: SAF-6664
Add item to cart:
$489.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6664 |
| Description: | Safco® Diesel Industrial Stool with Back Supports Up to 250 lb, 22" 27" Seat Height, Black Seat/Back, Pewter Base |
| Additional Information: |
Padded, recycled leather seat for comfort. Nylon-coated screw lift manually adjusts seat height. Steel construction provides extra support. Non-marring feet protect floor. Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional and educational industries. Steel frame with pewter finish for durability. Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional and educational industries. Manual adjustable seat height with screw lift. Recycled leather padded seat. Features pewter powder coat finish for durability and nonmarring feet protect floor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6664 |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Chair, Diesel, Furniture, High Base, Industrial Stool with Back, Leather, Metal-Frame, Office, SAFCO, Seating, Seats, Stool, Stools, Workstations |
| Overall Height Minimum | 36" |
| Back Width Maximum | 12" |
| Overall Depth Maximum | 16.5" |
| Back Height Maximum | 7" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Pewter |
| Integral Lumbar Support | No |
| Special Features | Use at workbench or worktable. |
| Overall Height Maximum | 41" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Diameter | 14" |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Width Maximum | 14" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Depth Maximum | 14" |
| Posture Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task |
| Seat Height Maximum | 27" |
| Back Surface Material | Recycled Leather |
| Seat Surface Material | Recycled Leather |
| Back Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Details | Four Non-Marring Rubber Glides |
| Overall Width Maximum | 16.5" |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Seat Height Minimum | 22" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.51522 |
| Height: | 18.5 |
| Length: | 37.0 |
| Shipping Dimensions: | 37.0" x 18.5" x 18.5" |
| Upc Code: | 073555666403 |
| Case Cube: | 6.54297 |
| Weight: | 23.0 |
| Width/Diameter: | 18.5 |

0
