Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® SitStar™ Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 27" 34" Seat Height, Black Black/Chrome Base
Manufacturer Number: 6660BL
Number: SAF-6660BL
Add item to cart:
$665.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6660BL |
| Description: | Safco® SitStar™ Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 27" 34" Seat Height, Black Black/Chrome Base |
| Additional Information: |
Optional Backrest sold and shipped separately. Accommodates desk height to counter height activities. Oversized tractor shaped seat with durable polyurethane foam construction. Supportive seating may help reduce the need to shift positions due to repetitus movement. Chair offers supportive seating may help reduce the need to shift positions due to repetitive movement. Accommodates desk height to counter height activities. Oversized tractor shaped seat with durable polyurethane foam construction. Optional Backrest sold and shipped separately. Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6660BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Black, Chair, Chairs, Engineering, Furniture, Industrial, Metal-Frame, Office, SAFCO, Seating, Seats, Sit-Star, Stool, Stools, Workstations |
| Knee Tilt | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Caster/Glide Details | Carpet Casters |
| Posture Lock | No |
| Base/Frame Material(s) | Metal, Plastic |
| Seat Surface Material | Polyurethane Foam |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 34" |
| Seat Depth Maximum | 14" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Disclaimer Statement | Optional Backrest sold and shipped separately. |
| Back Color | Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Color Family | Black |
| Overall Height Minimum | 22" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Base/Frame Color | Black/Chrome |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Height Maximum | 32" |
| Overall Width Maximum | 26" |
| Seat Color | Black |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Arms Included | No |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 27" |
| For Use With | Safco® Optional Sit-Star™ Stool Backrests |
| Seat Height Minimum | 27" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.31488 |
| Height: | 11.5 |
| Length: | 25.5 |
| Shipping Dimensions: | 25.5" x 25.5" x 11.5" |
| Upc Code: | 073555666021 |
| Case Cube: | 4.32747 |
| Weight: | 23.0 |
| Width/Diameter: | 25.5 |

0
