Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Steel GuestBistro Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, White Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6604WH
Number: SAF-6604WH
Add item to cart:
$157.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6604WH |
| Description: | Safco® Steel GuestBistro Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, White Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Sturdy, all steel construction. Guest-height is perfect for breakrooms, open spaces, workspaces and more. Easy-to-clean powder coat finish for increased durability. Includes choice of nylon leg caps or leveling glides to protect floors from scratches and scuffs. Hole on top of seat is designed for easy carrying and moving. The Safco® Steel Guest Stool is a sturdy, all steel stool that is great for use in a variety of spaces. The guest-height stool is perfectly suited for use in breakrooms, open floor plans, personal workspaces, lobbies and more. The easy-to-clean powder coat finish is durable and chip-resistant for a long-lasting seating option. These stools include choice of nylon leg caps or leveling glides to protect floors from scratches or scuffs. The hole in the top of the seat allows the chair to be easily grabbed and carried to allow for portability between spaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6604WH |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Multi-Task Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 13" |
| Weight (Fully Assembled) | 8 lbs |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Caster/Glide Details | Leveling Glides, Nylon Leg Caps |
| Seat Depth Maximum | 13" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 15.25" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 15.25" |
| Color Family | White |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material | Steel |
| Seat Color | White |
| Overall Height Maximum | 18" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | White |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Adjustability | No |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.30234 |
| Height: | 18.0 |
| Length: | 15.25 |
| Shipping Dimensions: | 15.25" x 15.25" x 18.0" |
| Upc Code: | 10073555660491 |
| Case Cube: | 2.42253 |
| Weight: | 8.0 |
| Width/Diameter: | 15.25 |

0
