Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Steel GuestBistro Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 18" High Silver Seat, Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6604SL
Number: SAF-6604SL
Add item to cart:
$157.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6604SL |
| Description: | Safco® Steel GuestBistro Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 18" High Silver Seat, Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Sturdy, all steel construction. Guest-height is perfect for breakrooms, open spaces, workspaces and more. Easy-to-clean powder coat finish for increased durability. Includes choice of nylon leg caps or leveling glides to protect floors from scratches and scuffs. Hole on top of seat is designed for easy carrying and moving. The Safco® Steel Guest Stool is a sturdy, all steel stool that is great for use in a variety of spaces. The guest-height stool is perfectly suited for use in breakrooms, open floor plans, personal workspaces, lobbies and more. The easy-to-clean powder coat finish is durable and chip-resistant for a long-lasting seating option. These stools include choice of nylon leg caps or leveling glides to protect floors from scratches or scuffs. The hole in the top of the seat allows the chair to be easily grabbed and carried to allow for portability between spaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6604SL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Depth Maximum | 13" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Overall Height Maximum | 18" |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Multi-Task Control | No |
| Caster/Glide Details | Leveling Glides, Nylon Leg Caps |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 15.25" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Knee Tilt | No |
| Arm Adjustability | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Seat Surface Material | Steel |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Width Maximum | 13" |
| Arms Included | No |
| Color Family | Silver |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Depth Maximum | 15.25" |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice |
| Weight (Fully Assembled) | 8 lbs |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Color | Silver |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.30234 |
| Height: | 18.0 |
| Length: | 15.25 |
| Shipping Dimensions: | 15.25" x 15.25" x 18.0" |
| Upc Code: | 10073555660453 |
| Case Cube: | 2.42253 |
| Weight: | 8.0 |
| Width/Diameter: | 15.25 |

0
