Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Steel GuestBistro Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Black Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6604BL
Number: SAF-6604BL
Add item to cart:
$157.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6604BL |
| Description: | Safco® Steel GuestBistro Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Black Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Sturdy, all steel construction. Guest-height is perfect for breakrooms, open spaces, workspaces and more. Easy-to-clean powder coat finish for increased durability. Includes choice of nylon leg caps or leveling glides to protect floors from scratches and scuffs. Hole on top of seat is designed for easy carrying and moving. The Safco® Steel Guest Stool is a sturdy, all steel stool that is great for use in a variety of spaces. The guest-height stool is perfectly suited for use in breakrooms, open floor plans, personal workspaces, lobbies and more. The easy-to-clean powder coat finish is durable and chip-resistant for a long-lasting seating option. These stools include choice of nylon leg caps or leveling glides to protect floors from scratches or scuffs. The hole in the top of the seat allows the chair to be easily grabbed and carried to allow for portability between spaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6604BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Weight (Fully Assembled) | 8 lbs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Color | Black |
| Overall Width Maximum | 15.25" |
| Caster/Glide Details | Leveling Glides, Nylon Leg Caps |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Width Maximum | 13" |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Depth Maximum | 13" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Steel |
| Color Family | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | No |
| Overall Height Maximum | 18" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Arms Included | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Dual-Action Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 15.25" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.30234 |
| Height: | 18.0 |
| Length: | 15.25 |
| Shipping Dimensions: | 15.25" x 15.25" x 18.0" |
| Upc Code: | 10073555660422 |
| Case Cube: | 2.42253 |
| Weight: | 8.0 |
| Width/Diameter: | 15.25 |

0
