Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Steel Guest Stool Backless, Supports Up to 275 lb, 15" 15.5" Seat Height, Silver Seat/Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6603SL
Number: SAF-6603SL
Add item to cart:
$146.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6603SL |
| Description: | Safco® Steel Guest Stool Backless, Supports Up to 275 lb, 15" 15.5" Seat Height, Silver Seat/Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Sturdy, all steel 15" stool is great for use in a variety of spaces. Guest height can be used for children or as a footstool. Easy-to-clean powder coat finish for increased durability. Includes nylon leg caps or leveling glides to protect floors from scratches and scuffs. Hole on top of seat is designed for easy carrying and moving. Assembly required (assembled with screws). The Safco® Steel Guest Stool 15" is a sturdy, all steel stool that is great for use in a variety of spaces. The easy-to-clean powder coat finish is durable and chip-resistant for a long-lasting seating option. These stools includes nylon leg caps and leveling glides to protect floors from scratches or scuffs. The hole in the top of the seat allows the chair to be easily grabbed and carried to allow for portability between spaces. Assembly required, assembled with screws. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6603SL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Height Minimum | 15" |
| Overall Depth Maximum | 15.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Base/Frame Color | Silver |
| Multi-Task Control | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Overall Height Maximum | 15.5" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 13" |
| Color Family | Silver |
| Seat Depth Maximum | 13" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Seat Surface Material | Steel |
| Posture Lock | No |
| Seat Height Maximum | 15.5" |
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training, General Office & Task |
| Weight (Fully Assembled) | 6.8 lbs |
| Caster/Glide Details | Leveling Glides, Nylon Leg Caps |
| Back Height Adjustment | No |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Seat Color | Silver |
| Overall Width Maximum | 15.5" |
| Seat Height Minimum | 15" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Asynchronous Control | No |
| Arm Adjustability | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.15542 |
| Height: | 15.5 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 15.5" x 15.5" |
| Upc Code: | 10073555660316 |
| Case Cube: | 2.15502 |
| Weight: | 6.8 |
| Width/Diameter: | 15.5 |

0
