Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Onyx™ Mesh Open Mobile File with Drawers Metal, 2 1 Bin, 15.75" x 17" 27", Black
Manufacturer Number: 5215BL
Number: SAF-5215BL
Add item to cart:
$245.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-5215BL |
| Description: | Safco® Onyx™ Mesh Open Mobile File with Drawers Metal, 2 1 Bin, 15.75" x 17" 27", Black |
| Additional Information: |
Durable, mesh creates practical organization. Tubular steel frame cart with open hanging files. Two storage drawers keep office essentials easily accessible and organized. Fits under most worksurfaces when not needed to open up valuable floor space. Powder coat finish for durability. Mobile on four casters (two locking). Durable, tubular steel mesh provides stylish yet practical organization. Black powder coat finish for durability. Easily fits under work surface when not needed. Four casters (two locking) for mobility. Collapsible drawers make assembly quick and easy. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5215BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44111515 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Carts & Stands, Carts-Mobile File, Dollies, Furniture, Onyx Series, Pedestals, Platforms, Safco, Trolleys, Worksurfaces |
| Door Quantity | 0 |
| Overall Depth | 17" |
| Height (Max) | 27" |
| Maximum Weight Capacity | 25 lb |
| Caster/Wheel Material | Plastic |
| Caster/Wheel Size | 1.5" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Overall Width | 15.75" |
| Drawer Color(s) | Black |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Steel Mesh, Tubular Steel |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Color(s) | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Number of Drawers | 2 |
| Compact Storage Indicator | No |
| Number of Wheels | 4 |
| Bin Color(s) | Black |
| Overall Material Type | Metal |
| Global Product Type | Filing Carts |
| Power Management Indicator | No |
| Bin Quantity | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compartment Handle(s) | 2 |
| Lock | No |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Handle Quantity | 2 |
| Number of Shelves | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.03876 |
| Height: | 6.25 |
| Length: | 28.75 |
| Shipping Dimensions: | 28.75" x 18.0" x 6.25" |
| Upc Code: | 10073555521525 |
| Case Cube: | 1.85352 |
| Weight: | 14.9 |
| Width/Diameter: | 18.0 |

0
