Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Onyx Under Desk Machine Stand Metal, 1 Shelf, Drawer, Bin, 100 lb Capacity, 21" x 16" 17.5", White
Manufacturer Number: 5208WH
Number: SAF-5208WH
Add item to cart:
$342.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-5208WH |
| Description: | Safco® Onyx Under Desk Machine Stand Metal, 1 Shelf, Drawer, Bin, 100 lb Capacity, 21" x 16" 17.5", White |
| Additional Information: |
Mobile cart on four swivel casters with two locking, slides easily under desk or work surface when not in use to save space. Steel frame with wood laminate shelf and shelf with mesh baskets for storage of printers, fax machines, files or other supplies. Powder coat steel for chip-resistance and long-lasting durability. Mobile cart on four swivel casters with two locking, slides easily under desk or work surface when not in use to save space. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5208WH |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101727 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Overall Depth | 16" |
| Door Quantity | 0 |
| Height (Max) | 17.5" |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb |
| Caster/Wheel Material | Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Overall Width | 21" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Drawer Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood, Steel, Steel Mesh |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Number of Drawers | 1 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Number of Wheels | 4 |
| Compact Storage Indicator | No |
| Bin Color(s) | White |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Material Type | Metal |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Power Management Indicator | No |
| Bin Quantity | 1 |
| Handle Quantity | 0 |
| Compartment Handle(s) | 1 |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.34694 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 21.0 |
| Shipping Dimensions: | 21.0" x 17.5" x 16.0" |
| Upc Code: | 10073555520894 |
| Case Cube: | 3.40278 |
| Weight: | 25.0 |
| Width/Diameter: | 17.5 |

0
