Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Onyx Under Desk Machine Stand Metal, 1 Shelf, Drawer, Bin, 100 lb Capacity, 21" x 16" 17.5", Black
Manufacturer Number: 5208BL
Number: SAF-5208BL
Add item to cart:
$342.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-5208BL |
| Description: | Safco® Onyx Under Desk Machine Stand Metal, 1 Shelf, Drawer, Bin, 100 lb Capacity, 21" x 16" 17.5", Black |
| Additional Information: |
Mobile cart on four swivel casters with two locking, slides easily under desk or work surface when not in use to save space. Steel frame with wood laminate shelf and shelf with mesh baskets for storage of printers, fax machines, files or other supplies. Powder coat steel for chip-resistance and long-lasting durability. Mobile cart on four swivel casters with two locking, slides easily under desk or work surface when not in use to save space. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5208BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101727 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Wheels | 4 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Bin Color(s) | Black |
| Height (Max) | 17.5" |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Compact Storage Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood, Steel, Steel Mesh |
| Overall Material Type | Metal |
| Drawer Color(s) | Black |
| Door Quantity | 0 |
| Color(s) | Black |
| Overall Width | 21" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Handle Quantity | 0 |
| Lock | No |
| Overall Depth | 16" |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Power Management Indicator | No |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Bin Quantity | 1 |
| Compartment Handle(s) | 1 |
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Number of Drawers | 1 |
| Color Family | Black |
| Caster/Wheel Material | Plastic |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.34694 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 21.0 |
| Shipping Dimensions: | 21.0" x 17.5" x 16.0" |
| Upc Code: | 10073555520825 |
| Case Cube: | 3.40278 |
| Weight: | 25.0 |
| Width/Diameter: | 17.5 |

0
