Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Mobile Storage Cart Metal, 2 Shelves, Drawers, 1 Bin, 150 lb Capacity, 28" x 20" 33.5", White
Manufacturer Number: 5202WH
Number: SAF-5202WH
Add item to cart:
$1,034.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-5202WH |
| Description: | Safco® Mobile Storage Cart Metal, 2 Shelves, Drawers, 1 Bin, 150 lb Capacity, 28" x 20" 33.5", White |
| Additional Information: |
Mobile on five durable rubber casters for ease of mobility. Constructed with powder-coated bent steel and melamine laminate top for long-lasting durability. Cart shelf provides storage for printers, fax machines or other supplies. Features a utility drawer for personal items. Lower drawer fits standard or legal size hanging folders. Storage bucket and coat hook provide additional storage. Provides storage for printers, fax machines or other supplies. Powder-coated bent steel frame and melamine laminate top for long-lasting durability. Five durable rubber casters for ease of mobility. Lower drawer fits standard or legal size hanging folders. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5202WH |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44111515 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Height (Max) | 33.5" |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (4) Non-Locking Swivel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compact Storage Indicator | No |
| Material(s) | Laminated Medium Density Fiberboard (MDF), Steel |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Handle Quantity | 0 |
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Number of Drawers | 2 |
| Bin Color(s) | White |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compartment Handle(s) | 2 |
| Color Family | White |
| Overall Width | 28" |
| Caster/Wheel Material | Plastic |
| Number of Wheels | 6 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Maximum Weight Capacity | 150 lb |
| Number of Shelves | 2 |
| Drawer Color(s) | White |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Lock | No |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth | 20" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Bin Quantity | 1 |
| Door Quantity | 0 |
| Overall Material Type | Metal |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.04529 |
| Height: | 22.25 |
| Length: | 31.0 |
| Shipping Dimensions: | 31.0" x 24.75" x 22.25" |
| Upc Code: | 073555520293 |
| Case Cube: | 10.85648 |
| Weight: | 98.2 |
| Width/Diameter: | 24.75 |

0
