Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Task Master® Economy Industrial Chair Supports Up to 250 lb, 17" 35" Seat Height, Black
Manufacturer Number: 5117
Number: SAF-5117
Add item to cart:
$957.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-5117 |
| Description: | Safco® Task Master® Economy Industrial Chair Supports Up to 250 lb, 17" 35" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Patented Wave Tube Extension allows 10" of additional height. Adjusts up or down pneumatically while seated. Backrest adjusts 3" in height and depth with use of ergo knob and backrest tilts 22°. Large base ensures stability. Wide-angled, 26" dia., textured polypropylene footrest provides secure footing and ergonomically correct leg position. Rated for intensive-use. Seat tilts 10° with paddle lever controls. Padded, 2 1/2" seat cushion to help prevent fatigue. Seat and back are covered with black microcellular, self-skinning polyurethane foam. Ideal for installations with multiple applications and height ranges. For 24/7, intensive-use. Adjusts 8" up or down pneumatically while seated and an additional 10" manually with patented Wave Tube Extension. Oversized seat and back are covered with microcellular, self-skinning polyurethane foam. Backrest adjusts 3" in height and depth with use of ergo knob and backrest tilts 22 . Seat tilts 10° with paddle lever controls. Large base ensures stability. Wide-angled footrest provides secure footring and ergonomically correct leg position. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5117 |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Black, Chair, Chairs, Economy, Furniture, Industrial Chair, Metal-Frame, Office, SAFCO, Seating, Seats, Stool, Stools, Taskmaster, Workstations |
| Seat Depth Maximum | 16.25" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | Yes |
| Back Height Maximum | 9" |
| Arms Included | No |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Color Family | Black |
| Seat Color | Black |
| Seat Height Maximum | 35" |
| Seat Surface Material | Self-Skinning Polyurethane Foam |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Asynchronous Control | No |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Width Maximum | 14.5" |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Back Color | Black |
| Overall Height Minimum | 17" |
| Overall Height Maximum | 35" |
| Base/Frame Material(s) | Tubular Steel |
| Multi-Task Control | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Surface Material | Self-Skinning Polyurethane Foam |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Width Maximum | 16.25" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.54374 |
| Height: | 15.0 |
| Length: | 25.5 |
| Shipping Dimensions: | 25.5" x 24.5" x 15.0" |
| Upc Code: | 073555511703 |
| Case Cube: | 5.04299 |
| Weight: | 33.0 |
| Width/Diameter: | 24.5 |

0
