Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Runtz™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Vinyl, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4761GV
Number: SAF-4761GV
Add item to cart:
$458.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4761GV |
| Description: | Safco® Runtz™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Vinyl, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Brighten any space with this swivel ball chair. Swivel and/or rocking motion may allow for more active fidgeting throughout the day. 360° swivel base with active, user-controlled movement; designed to help support better posture and balance. Rubber molded into base so chair does not slip. Great for use in home offices, schools or waiting rooms. Swivel-capable ball chair with vinyl upholstery. Easy-to-clean. Brighten any space with this swivel ball chair. The swivel motion and/or rocking may allow for more active fidgeting throughout the day. The 360° swivel base with active, user-controlled movement; designed to help support better posture and balance. Includes rubber molded into base, so chair does not slip. Great for use in home offices, schools or waiting rooms. Pump included with ball chair. Part of the Safco™ Active Collection: The Safco Active Collection products are designed to promote active movement throughout the day to help combat the negative effects of inactivity in many workplace settings. Includes an anti-burst, exercise ball. Seat height may lower while occupied. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4761GV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $458.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 11" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Diameter | 11" |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 16.75" |
| Overall Depth Maximum | 11" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Color | Green |
| Overall Height Maximum | 16.75" |
| Color Family | Green |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Multi-Task Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Width Minimum | 11 |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Global Product Type | Active Seating |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Integral Lumbar Support | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Weight (Fully Assembled) | 12.7 lbs |
| Overall Width Maximum | 17" |
| Back Height Adjustment | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.53351 |
| Height: | 16.75 |
| Length: | 17.0 |
| Shipping Dimensions: | 17.0" x 17.0" x 16.75" |
| Upc Code: | 10073555476184 |
| Case Cube: | 2.80136 |
| Weight: | 12.7 |
| Width/Diameter: | 17.0 |

0
