Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Runtz™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Black Vinyl, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4761BV
Number: SAF-4761BV
Add item to cart:
$458.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4761BV |
| Description: | Safco® Runtz™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Black Vinyl, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Brighten any space with this swivel ball chair. Swivel and/or rocking motion may allow for more active fidgeting throughout the day. 360° swivel base with active, user-controlled movement; designed to help support better posture and balance. Rubber molded into base so chair does not slip. Great for use in home offices, schools or waiting rooms. Swivel-capable ball chair with vinyl upholstery. Easy-to-clean. Brighten any space with this swivel ball chair. The swivel motion and/or rocking may allow for more active fidgeting throughout the day. The 360° swivel base with active, user-controlled movement; designed to help support better posture and balance. Includes rubber molded into base, so chair does not slip. Great for use in home offices, schools or waiting rooms. Pump included with ball chair. Part of the Safco™ Active Collection: The Safco Active Collection products are designed to promote active movement throughout the day to help combat the negative effects of inactivity in many workplace settings. Includes an anti-burst, exercise ball. Seat height may lower while occupied. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4761BV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $458.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Weight (Fully Assembled) | 12.7 lbs |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Arms Included | No |
| Overall Width Maximum | 17" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Width Minimum | 11 |
| Color Family | Black |
| Integral Lumbar Support | No |
| Posture Lock | No |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Dual-Action Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 11" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Height Maximum | 16.75" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Overall Depth Maximum | 11" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Seat Diameter | 11" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Black |
| Overall Height Maximum | 16.75" |
| Multi-Task Control | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.53351 |
| Height: | 16.75 |
| Length: | 17.0 |
| Shipping Dimensions: | 17.0" x 17.0" x 16.75" |
| Upc Code: | 10073555476139 |
| Case Cube: | 2.80136 |
| Weight: | 12.7 |
| Width/Diameter: | 17.0 |

0
