Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Runtz™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Baby Blue Vinyl, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4761BUV
Number: SAF-4761BUV
Add item to cart:
$458.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4761BUV |
| Description: | Safco® Runtz™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Baby Blue Vinyl, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Brighten any space with this swivel ball chair. Swivel and/or rocking motion may allow for more active fidgeting throughout the day. 360° swivel base with active, user-controlled movement; designed to help support better posture and balance. Rubber molded into base so chair does not slip. Great for use in home offices, schools or waiting rooms. Swivel-capable ball chair with vinyl upholstery. Easy-to-clean. Brighten any space with this swivel ball chair. The swivel motion and/or rocking may allow for more active fidgeting throughout the day. The 360° swivel base with active, user-controlled movement; designed to help support better posture and balance. Includes rubber molded into base, so chair does not slip. Great for use in home offices, schools or waiting rooms. Pump included with ball chair. Part of the Safco™ Active Collection: The Safco Active Collection products are designed to promote active movement throughout the day to help combat the negative effects of inactivity in many workplace settings. Includes an anti-burst, exercise ball. Seat height may lower while occupied. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4761BUV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $458.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Seat Width Minimum | 11 |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 11" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 11" |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Weight (Fully Assembled) | 12.7 lbs |
| Global Product Type | Active Seating |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Height Maximum | 16.75" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Color Family | Blue |
| Asynchronous Control | No |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Seat Color | Baby Blue |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 11" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 17" |
| Arms Included | No |
| Overall Height Maximum | 16.75" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.53351 |
| Height: | 16.75 |
| Length: | 17.0 |
| Shipping Dimensions: | 17.0" x 17.0" x 16.75" |
| Upc Code: | 10073555476146 |
| Case Cube: | 2.80136 |
| Weight: | 12.7 |
| Width/Diameter: | 17.0 |

0
