Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Red Vinyl, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4760RV
Number: SAF-4760RV
Add item to cart:
$479.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4760RV |
| Description: | Safco® Zenergy™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Red Vinyl, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
A different spin on Zenergy™ Ball Chair. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. 360° swivel base with active, user-controlled movement. Use as alternative desk chair, in meeting areas or gathering spaces. May help support better posture and balance. Provides ample movement as it allows users to swivel and lean. Designed by Thomas Walser. Pump included. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4760RV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $479.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Knee Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Overall Depth Maximum | 17.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Color | Red |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Color Family | Red |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Base/Frame Material(s) | Molded Rubber |
| Multi-Task Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Global Product Type | Active Seating |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Integral Lumbar Support | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Weight (Fully Assembled) | 13.8 lbs |
| Overall Width Maximum | 17.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.38547 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 17.5 |
| Shipping Dimensions: | 17.5" x 17.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 10198860810840 |
| Case Cube: | 4.07624 |
| Weight: | 13.8 |
| Width/Diameter: | 17.5 |

0
