Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Seat Vinyl, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4760GV
Number: SAF-4760GV
Add item to cart:
$479.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4760GV |
| Description: | Safco® Zenergy™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Seat Vinyl, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
A different spin on Zenergy™ Ball Chair. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. 360° swivel base with active, user-controlled movement. Use as alternative desk chair, in meeting areas or gathering spaces. May help support better posture and balance. Provides ample movement as it allows users to swivel and lean. Designed by Thomas Walser. Pump included. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4760GV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $479.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 17.5" |
| Multi-Task Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Molded Rubber |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Weight (Fully Assembled) | 13.8 lbs |
| Global Product Type | Active Seating |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Color Family | Green |
| Asynchronous Control | No |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Seat Color | Green |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 17.5" |
| Arms Included | No |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.38547 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 17.5 |
| Shipping Dimensions: | 17.5" x 17.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 10198860810826 |
| Case Cube: | 4.07624 |
| Weight: | 13.8 |
| Width/Diameter: | 17.5 |

0
