Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Baby Blue Vinyl, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4760BUV
Number: SAF-4760BUV
Add item to cart:
$479.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4760BUV |
| Description: | Safco® Zenergy™ Swivel Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Baby Blue Vinyl, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
A different spin on Zenergy™ Ball Chair. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. 360° swivel base with active, user-controlled movement. Use as alternative desk chair, in meeting areas or gathering spaces. May help support better posture and balance. Provides ample movement as it allows users to swivel and lean. Designed by Thomas Walser. Pump included. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4760BUV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $479.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Seat Color | Baby Blue |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Molded Rubber |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Weight (Fully Assembled) | 13.8 lbs |
| Overall Width Maximum | 17.5" |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Color Family | Blue |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Back Height Adjustment | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Overall Depth Maximum | 17.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.38547 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 17.5 |
| Shipping Dimensions: | 17.5" x 17.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 10198860810833 |
| Case Cube: | 4.07624 |
| Weight: | 13.8 |
| Width/Diameter: | 17.5 |

0
