Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Runtz™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Vinyl Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4756GV
Number: SAF-4756GV
Add item to cart:
$377.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4756GV |
| Description: | Safco® Runtz™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Vinyl Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Designed with an anti-burst exercise ball. Ideal for educational environments. Provides active engagement that may potentially help strengthen core muscles, improve posture and help children concentrate. Four powder coated legs and stationary glides provide stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; great for use with children and students. Height with legs 17", without legs 13.5". Great for use in homes, schools or waiting rooms. Includes air pump. Let your imagination run wild with seating that is all fun and games! Perfect for waiting areas, schools, daycares, lobbies or any space where smaller-sized guests might be hiding, or seeking. Designed with an anti-burst exercise ball, these chairs will put a little bounce in how every child sits. The ball is covered in brightly colored, mesh fabric or black vinyl. Accented with four powder-coated legs and stationary glides. Provides active engagement that may potentially help strengthen core muscles, improve posture and help children concentrate. Includes an air pump. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4756GV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 12" |
| Seat Color | Green |
| Caster/Glide Details | Four Stationary Glides |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 17" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Height Minimum | 13.5" |
| Seat Width Minimum | 12" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Base/Frame Color | Silver |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Weight (Fully Assembled) | 11.2 lbs |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Base/Frame Material(s) | Powder-Coated Steel |
| Asynchronous Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 12" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Color Family | Green |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Depth Maximum | 12" |
| Special Features | Easy-To-Clean Vinyl |
| Multi-Task Control | No |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Width Maximum | 22.5" |
| Overall Width Maximum | 22.5" |
| Seat Height Maximum | 17" |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Seat Depth Maximum | 22.5" |
| Posture Lock | No |
| Overall Height Minimum | 13.5" |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.24878 |
| Height: | 17.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 22.5" x 17.0" |
| Upc Code: | 10073555475675 |
| Case Cube: | 4.98047 |
| Weight: | 11.2 |
| Width/Diameter: | 22.5 |

0
