Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Runtz™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Orange Fabric Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4755OR
Number: SAF-4755OR
Add item to cart:
$377.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4755OR |
| Description: | Safco® Runtz™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Orange Fabric Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Designed with an anti-burst exercise ball. Ideal for educational environments. Provides active engagement that may potentially help strengthen core muscles, improve posture and help children concentrate. Four powder coated legs and stationary glides provide stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; great for use with children and students. Height with legs 17", without legs 13.5". Great for use in homes, schools or waiting rooms. Includes air pump. Let your imagination run wild with seating that is all fun and games! Perfect for waiting areas, schools, daycares, lobbies or any space where smaller-sized guests might be hiding, or seeking. Designed with an anti-burst exercise ball, these chairs will put a little bounce in how every child sits. The ball is covered in brightly colored, mesh fabric or black vinyl. Accented with four powder-coated legs and stationary glides. Provides active engagement that may potentially help strengthen core muscles, improve posture and help children concentrate. Includes an air pump. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4755OR |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Height Minimum | 13.5" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Seat Color | Orange |
| Seat Width Minimum | 12" |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Powder-Coated Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Caster/Glide Details | Four Stationary Glides |
| Overall Height Maximum | 17" |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Height Minimum | 13.5" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Weight (Fully Assembled) | 11.2 lbs |
| Overall Width Maximum | 22.5" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Depth Minimum | 12" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Color Family | Orange |
| Seat Height Maximum | 17" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Depth Maximum | 22.5" |
| Seat Diameter | 12" |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Back Height Adjustment | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Overall Depth Maximum | 12" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Width Maximum | 22.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.24878 |
| Height: | 17.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 22.5" x 17.0" |
| Upc Code: | 10073555475507 |
| Case Cube: | 4.98047 |
| Weight: | 11.2 |
| Width/Diameter: | 22.5 |

0
