Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Safco® Runtz™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Licorice Black Seat, Silver Base
Manufacturer Number: 4755BL
Number: SAF-4755BL
Add item to cart:
$357.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4755BL |
| Description: | Safco® Runtz™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Licorice Black Seat, Silver Base |
| Additional Information: |
Designed with an anti-burst exercise ball. Ideal for educational environments. Provides active engagement that may potentially help strengthen core muscles, improve posture and help children concentrate. Four powder coated legs and stationary glides provide stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; great for use with children and students. Height with legs 17", without legs 13.5". Great for use in homes, schools or waiting rooms. Includes air pump. Let your imagination run wild with seating that is all fun and games! Perfect for waiting areas, schools, daycares, lobbies or any space where smaller-sized guests might be hiding, or seeking. Designed with an anti-burst exercise ball, these chairs will put a little bounce in how every child sits. The ball is covered in brightly colored, mesh fabric or black vinyl. Accented with four powder-coated legs and stationary glides. Provides active engagement that may potentially help strengthen core muscles, improve posture and help children concentrate. Includes an air pump. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4755BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $357.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Rubber Sports Ball, Athletics, Ball, Ball Chair, Chair, Children's Chair, Classes, Education, Equipment, Exercise Chair, Gym, Gym Equipment, PE, Physical Education Supplies, Runtz, Schools, Sports, Teachers |
| Seat Color | Licorice Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 12" |
| Base/Frame Material | Powder-Coated Steel |
| Caster/Glide Details | Four 2" Rubber Glides |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 17" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Silver |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Asynchronous Control | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arms Included | No |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Seat Width Maximum | 12" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Height Maximum | 17" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | Polyester |
| Posture Lock | No |
| Seat Depth Maximum | 12" |
| Weight Capacity (text) | Supports Up to 250 lb |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.46527 |
| Height: | 7.125 |
| Length: | 21.25 |
| Shipping Dimensions: | 21.25" x 18.875" x 7.125" |
| Upc Code: | 10073555475521 |
| Case Cube: | 1.65382 |
| Weight: | 14.0 |
| Width/Diameter: | 18.875 |

0
