Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Red Vinyl, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4751RV
Number: SAF-4751RV
Add item to cart:
$405.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4751RV |
| Description: | Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Red Vinyl, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. Four powder coated legs and stationary glides for stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; height with legs 23", without legs 20". Designed by Thomas Walser. Part of the Safco® Active™ line designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in the office. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4751RV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $405.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Base/Frame Color | Silver |
| Knee Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Overall Depth Maximum | 22.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Color | Red |
| Caster/Glide Details | Four Stationary Glides |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Color Family | Red |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Base/Frame Material(s) | Powder Coated Steel |
| Multi-Task Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Special Features | Vinyl |
| Global Product Type | Active Seating |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Integral Lumbar Support | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Weight (Fully Assembled) | 15 lbs |
| Overall Width Maximum | 22.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.22609 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 22.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 10073555475101 |
| Case Cube: | 6.73828 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 22.5 |

0
