Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Vinyl Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4751GV
Number: SAF-4751GV
Add item to cart:
$405.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4751GV |
| Description: | Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Green Vinyl Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. Four powder coated legs and stationary glides for stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; height with legs 23", without legs 20". Designed by Thomas Walser. Part of the Safco® Active™ line designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in the office. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4751GV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $405.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Base/Frame Material(s) | Powder Coated Steel |
| Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Weight (Fully Assembled) | 15 lbs |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Arms Included | No |
| Overall Width Maximum | 22.5" |
| Caster/Glide Details | Four Stationary Glides |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Color Family | Green |
| Integral Lumbar Support | No |
| Posture Lock | No |
| Special Features | Vinyl |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Dual-Action Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Overall Depth Maximum | 22.5" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Green |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Multi-Task Control | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.22609 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 22.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 10073555475170 |
| Case Cube: | 6.73828 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 22.5 |

0
