Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Black Vinyl Seat, Silver Base
Manufacturer Number: 4751BV
Number: SAF-4751BV
Add item to cart:
$383.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4751BV |
| Description: | Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Black Vinyl Seat, Silver Base |
| Additional Information: |
Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. Four powder coated legs and stationary glides for stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; height with legs 23", without legs 20". Designed by Thomas Walser. Part of the Safco® Active™ line designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in the office. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4751BV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Rubber Sports Ball, Athletics, Ball, Ball Chair, Chair, Classes, Education, Equipment, Exercise Chair, Gym, Gym Equipment, PE, Physical Education Supplies, Schools, Sports, Teachers, Zenergy |
| Color Family | Black |
| Global Product Type | Active Seating |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Base/Frame Material(s) | Powder Coated Steel |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Multi-Task Control | No |
| Caster/Glide Details | Four 2" Rubber Glides |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Base/Frame Color | Silver |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Knee Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Seat Color | Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Posture Lock | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Special Features | Vinyl |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.86864 |
| Height: | 7.25 |
| Length: | 21.5 |
| Shipping Dimensions: | 21.5" x 18.75" x 7.25" |
| Upc Code: | 10073555475125 |
| Case Cube: | 1.69135 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 18.75 |

0
