Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Pink Fabric Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4750PI
Number: SAF-4750PI
Add item to cart:
$405.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4750PI |
| Description: | Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Pink Fabric Seat, Silver Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. Four powder coated legs and stationary glides for stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; height with legs 23", without legs 20". Designed by Thomas Walser. Part of the Safco® Active™ line designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in the office. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4750PI |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Rubber Sports Ball, Athletics, Ball, Ball Chair, Chair, Classes, Education, Equipment, Exercise Chair, Gym, Gym Equipment, PE, Physical Education Supplies, Schools, Sports, Teachers, Zenergy |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | Polyester |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Multi-Task Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Powder Coated Steel |
| Global Product Type | Active Seating |
| Base/Frame Color | Silver |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Color Family | Pink |
| Asynchronous Control | No |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Color | Pink |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Special Features | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Arms Included | No |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Caster/Glide Details | Four 2" Rubber Glides |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.76671 |
| Height: | 21.75 |
| Length: | 23.0 |
| Shipping Dimensions: | 23.0" x 22.5" x 21.75" |
| Upc Code: | 10073555475088 |
| Case Cube: | 1.71102 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 22.5 |

0
