Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Orange Fabric, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4750OR
Number: SAF-4750OR
Add item to cart:
$405.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4750OR |
| Description: | Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Orange Fabric, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. Four powder coated legs and stationary glides for stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; height with legs 23", without legs 20". Designed by Thomas Walser. Part of the Safco® Active™ line designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in the office. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4750OR |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $405.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Special Features | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Seat Color | Orange |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Powder Coated Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Caster/Glide Details | Four Stationary Glides |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Weight (Fully Assembled) | 15 lbs |
| Overall Width Maximum | 22.5" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Color Family | Orange |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Back Height Adjustment | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Overall Depth Maximum | 22.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.22609 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 22.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 10073555475002 |
| Case Cube: | 6.73828 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 22.5 |

0
