Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Grass Fabric Seat, Silver Base
Manufacturer Number: 4750GS
Number: SAF-4750GS
Add item to cart:
$383.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4750GS |
| Description: | Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Grass Fabric Seat, Silver Base |
| Additional Information: |
Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. Four powder coated legs and stationary glides for stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; height with legs 23", without legs 20". Designed by Thomas Walser. Part of the Safco® Active™ line designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in the office. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4750GS |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Rubber Sports Ball, Athletics, Ball, Ball Chair, Chair, Classes, Education, Equipment, Exercise Chair, Gym, Gym Equipment, PE, Physical Education Supplies, Schools, Sports, Teachers, Zenergy |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Base/Frame Color | Silver |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Color Family | Green |
| Caster/Glide Details | Four 2" Rubber Glides |
| Seat Color | Grass |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Base/Frame Material(s) | Powder Coated Steel |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Multi-Task Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Special Features | Fabric |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Global Product Type | Active Seating |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Integral Lumbar Support | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material | Nylon |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.85851 |
| Height: | 7.0 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 19.0" x 7.0" |
| Upc Code: | 10073555475071 |
| Case Cube: | 1.69329 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 19.0 |

0
