Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Blue Fabric, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4750BU
Number: SAF-4750BU
Add item to cart:
$405.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4750BU |
| Description: | Safco® Zenergy™ Ball Chair Backless, Supports Up to 250 lb, Blue Fabric, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Features covered anti-burst 17.5" exercise ball. Four powder coated legs and stationary glides for stability and durability. Remove legs and replace chair feet to provide another size option; height with legs 23", without legs 20". Designed by Thomas Walser. Part of the Safco® Active™ line designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in the office. Provides an active seating experience that may potentially increase concentration and retention. May help promote better posture and balance through building core muscle strength. Perfect for use in a variety of applications including collaboration spaces, lobby areas, meeting rooms and personal workspaces. Anti-burst exercise ball. Pump included. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4750BU |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $405.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Guest/Reception & Lounge, Specialty |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 22.5" |
| Multi-Task Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Powder Coated Steel |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Weight (Fully Assembled) | 15 lbs |
| Global Product Type | Active Seating |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Base/Frame Color | Silver |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Color Family | Blue |
| Asynchronous Control | No |
| Package Includes | (1) Air Pump |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Seat Color | Blue |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Dual-Action Tilt | No |
| Special Features | Fabric |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 17.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 22.5" |
| Arms Included | No |
| Caster/Glide Details | Four Stationary Glides |
| Overall Height Maximum | 23" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Chairs are not intended for use during exercise. Not recommended for use as a full-time task chair and should not be the only seating option. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.22609 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 22.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 10073555475057 |
| Case Cube: | 6.73828 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 22.5 |

0
