Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® CoGo™ Steel Outdoor/Indoor Stack Chair Up to 250 lb, 17" Seat Height, Black Seat/Back/Base, 2/CT, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 4360BL
Number: SAF-4360BL
Add item to cart:
$554.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4360BL |
| Description: | Safco® CoGo™ Steel Outdoor/Indoor Stack Chair Up to 250 lb, 17" Seat Height, Black Seat/Back/Base, 2/CT, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Multipurpose stacking metal chair for outdoor or indoor use. Tubular steel construction with scratch-resistant powder-coat finish for durabilty. Outdoor rated for UV protection. Repellent against moisture, heat and stains. Curved back rest for comfort and open slat for breathability. Durable nylon glides on feet guard against scratching or marring. Chairs stack up to eight high. Made for outdoor use but also suitable for indoors, these metal stack chairs showcase a modern look while delivering on durability with tubular steel construction and a scratch-resistant powder coat finish. The chairs are outdoor rated for UV protection and stack up to eight high for space-saving storage. Open, slatted seat backs provide temperature control, and the slats can be used in combination with the bar connecting the front legs to lift, move and stack chairs. Each chair supports up to 250 lbs. Feet are capped with durable nylon glides to protect indoor flooring from mark-ups. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4360BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
| Color Family | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Back Height Maximum | 11.25" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Multi-Task Control | No |
| Caster/Glide Details | Four Glides |
| Stacking Density | Up to 8 |
| Asynchronous Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 16.5" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Surface Material | Steel |
| Back Surface Material Family | Metal |
| Overall Height Maximum | 28.75" |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 18.5" |
| Base/Frame Color | Black |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Surface Material | Steel |
| Seat Color | Black |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Metal |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 22" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dual-Action Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Width Maximum | 21" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Height Maximum | 17" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting, Indoor/Outdoor |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.456 |
| Height: | 25.0 |
| Length: | 32.0 |
| Shipping Dimensions: | 32.0" x 25.0" x 25.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 11.57407 |
| Weight: | 40.0 |
| Width/Diameter: | 25.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 3.456 |
| Height: | 25.0 |
| Length: | 32.0 |
| Shipping Dimensions: | 32.0" x 25.0" x 25.0" |
| Upc Code: | 073555436020 |
| Case Cube: | 11.57407 |
| Weight: | 40.0 |
| Width/Diameter: | 25.0 |

0
