Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Vy™ Counter Height Chair Supports Up to 350 lb, 25" Seat Blue Back, Silver Base
Manufacturer Number: 4296BU
Number: SAF-4296BU
Add item to cart:
$402.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4296BU |
| Description: | Safco® Vy™ Counter Height Chair Supports Up to 350 lb, 25" Seat Blue Back, Silver Base |
| Additional Information: |
Plastic counter-height chair. Plastic seat and back 25" seat height to use with 36" high surfaces. Steel powder coat frame with silver finish. Small scale aesthetics with 350 lb weight capacity. This all plastic, counter-height chair offers a 25" seat height to use with 36" high surfaces. The plastic seat and back are accented by a steel powder coat frame with Silver finish. Rated up to 350 lbs, this chair is perfect for any workspace. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4296BU |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Back Color | Blue |
| Back Height Maximum | 15" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 22" |
| Multi-Task Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Metal |
| Back Width Maximum | 19.5" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Surface Material | Plastic |
| Weight (Fully Assembled) | 23 lbs |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Height Maximum | 25" |
| Base/Frame Color | Silver |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Color Family | Blue |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Color | Blue |
| Weight Capacity | Supports Up to 350 lb |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 18" |
| Arm Adjustability | No |
| Arms Included | No |
| Overall Height Maximum | 42" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.50909 |
| Height: | 40.0 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 18.0" x 40.0" |
| Upc Code: | 10073555429685 |
| Case Cube: | 9.16667 |
| Weight: | 23.0 |
| Width/Diameter: | 18.0 |

0
