Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Vy™ Sled Base Bistro Chair Supports Up to 350 lb, 30.5" Seat Height, Black Back, Silver
Manufacturer Number: 4295BL
Number: SAF-4295BL
Add item to cart:
$439.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-4295BL |
| Description: | Safco® Vy™ Sled Base Bistro Chair Supports Up to 350 lb, 30.5" Seat Height, Black Back, Silver |
| Additional Information: |
Rated up to 350 lbs. Sled base bistro height leg frame. Steel powder coat frame with silver finish. Great addition to any space with its 350 lb. weight capacity. Plus, the Bistro height stacks up to four high. Sled base chairs feature wall saver frame. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4295BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Bistro, Furniture, Office, SAFCO, Seating, Seats, Sled Base, Stack, Stacking, Stacking Chairs, VY, Workstations |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Height Maximum | 15.75" |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice |
| Back Color | Black |
| Seat Width Maximum | 19.5" |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 22" |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Width Maximum | 19.5" |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Base/Frame Color | Silver |
| Seat Height Maximum | 30.5" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Plastic |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Color Family | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Weight Capacity | Supports Up to 350 lb |
| Seat Color | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 18" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Arms Included | No |
| Overall Height Maximum | 45" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.61246 |
| Height: | 47.0 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 25.0" x 47.0" |
| Upc Code: | 10073555429524 |
| Case Cube: | 14.95949 |
| Weight: | 69.0 |
| Width/Diameter: | 25.0 |

0
