Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Optimus™ High Back Big & Tall Chair and Fabric, Supports Up to 400 lb, 19" 22" Seat Height, Black
Manufacturer Number: 3590BL
Number: SAF-3590BL
Add item to cart:
$747.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3590BL |
| Description: | Safco® Optimus™ High Back Big & Tall Chair and Fabric, Supports Up to 400 lb, 19" 22" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Designed for every shape and size, this chair features a 400 lb. weight capacity. Back height adjustment, back tilt, tilt lock and tilt tension to allow users to adjust to their comfort level and may help to support better posture and help ease pressure points. Smooth-rolling casters for easy mobility. Reinforced mechanism for proper body support. Designed for every shape and size, this chair features a 400 lb. weight capacity and 24/7 use. Features back height adjustment, back tilt, tilt lock and tilt tension to allow users to adjust to their comfort level and may help to support better posture and help ease pressure points. Plus the chair has a reinforced mechanism for proper support of the body. Durable upholstery plus smooth-rolling casters for easy mobility. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3590BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Big & Tall, Chair, Chairs, Furniture, Office, Optimus, Safco, Seating, Seats, Task Chair, Workstations |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Color | Black |
| Back Width Maximum | 22" |
| Overall Depth Maximum | 25" |
| Global Product Type | Big & Tall Office Chairs |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Special Features | Fabric |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Specialty |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Back Height Minimum | 24.5" |
| Seat Depth Minimum | 18" |
| Overall Height Maximum | 45.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Weight Capacity | Supports Up to 400 lb |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Width Minimum | 19.5" |
| Seat Width Minimum | 19" |
| Back Surface Material | Polyester |
| Overall Depth Minimum | 18.5" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Height Maximum | 25" |
| Seat Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Depth Maximum | 22" |
| Back Width Minimum | 20.5" |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Surface Material | Polyester |
| Seat Height Minimum | 19" |
| Color Family | Black |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Overall Height Minimum | 42.5" |
| Seat Width Maximum | 23" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.00724 |
| Height: | 20.7 |
| Length: | 34.0 |
| Shipping Dimensions: | 34.0" x 26.7" x 20.7" |
| Upc Code: | 073555359022 |
| Case Cube: | 7.82389 |
| Weight: | 47.0 |
| Width/Diameter: | 26.7 |

0
