Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Lineage™ Big & Tall Mid Back Task Chair - 24.5" Big&Tall Max 350lb, 19.5" to 23.25" High Black Seat,Chrome,Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 3504BL
Number: SAF-3504BL
Add item to cart:
$861.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3504BL |
| Description: | Safco® Lineage™ Big & Tall Mid Back Task Chair - 24.5" Big&Tall Max 350lb, 19.5" to 23.25" High Black Seat,Chrome,Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Great for use in personal workspaces or conference rooms. Provides a comfortable back support with a shorter back than Safco® 3503BL to fit the needs of a range of users. Seat and back upholstered in bonded leather. Heavy-duty height and tilt mechanism to adjust the chair for optimal comfort. Seat height is adjustable to suit a variety of users. Chrome metal armrests with upholstery pads for comfortable, ergonomic support. 55 mm, heavy-duty casters allow for easy movement across the workspace. The Lineage™ Big & Tall Mid Back Task Chair is ideal for use in personal workspaces or conference rooms. The mid back design provides a comfortable back support with a shorter back than Safco® Model 3503BL to fit the needs of a range of users. Features bonded leather on all seating surfaces for a comfortable and professional-looking chair. Designed with heavy-duty height and tilt mechanisms that allow the user to quickly and easily adjust the height and tilt of the chair to their optimal comfort level. Seat height is adjustable to suit a variety of users. This long-lasting chair also features chrome metal armrests with upholstery pads for comfortable, ergonomic support. The sturdy 29" chrome metal base is mobile on 55 mm, heavy-duty casters to provide smooth movement across the workspace. Rated up to 350 lbs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3504BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $861.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Global Product Type | Big & Tall Office Chairs |
| Back Color | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 32.75" |
| Back Width Maximum | 23.8" |
| Seat Fill Material | Synthetic Fiber |
| Arm Type | Padded Loop |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Asynchronous Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Chrome |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Product Compostability Indicator | N |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 23.25" |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Caster/Glide Details | Five 2.17" Carpet Casters |
| Overall Height Maximum | 43.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Weight Capacity | Supports Up to 350 lb |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Height Maximum | 24.5" |
| Arm Adjustability | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Weight (Fully Assembled) | 64 lbs |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 20" |
| Knee Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Arms Included | Yes |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Armrest Color | Black |
| Seat Height Minimum | 19.5" |
| Overall Width Maximum | 29.75" |
| Color Family | Black |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Fill Material | Synthetic Fiber |
| Overall Height Minimum | 39.75" |
| Seat Width Maximum | 24.74" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.0492 |
| Height: | 31.25 |
| Length: | 27.25 |
| Shipping Dimensions: | 27.25" x 18.0" x 31.25" |
| Upc Code: | 10073555350422 |
| Case Cube: | 8.87044 |
| Weight: | 71.4 |
| Width/Diameter: | 18.0 |

0
