Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Lineage™ Big & Tall Mid Back Task Chair - 28" Big&Tall Max 400 lb, 21.5" to 25.25" High Black Seat, Chrome,Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 3503BL
Number: SAF-3503BL
Add item to cart:
$918.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3503BL |
| Description: | Safco® Lineage™ Big & Tall Mid Back Task Chair - 28" Big&Tall Max 400 lb, 21.5" to 25.25" High Black Seat, Chrome,Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Great for use in personal workspaces or conference rooms. Mid back design provides comfortable back support. Seat and back upholstered in bonded leather. Heavy-duty height and tilt mechanism to adjust the chair for optimal comfort. Seat height is adjustable to suit a variety of users. Chrome metal armrests with upholstery pads for comfortable, ergonomic support. 55 mm, heavy-duty casters allow for easy movement across the workspace. The Lineage™ Big & Tall Mid Back Task Chair is ideal for use in personal workspaces or conference rooms. The mid back design provides a comfortable back support and features bonded leather on all seating surfaces for a comfortable and professional-looking chair. Designed with heavy-duty height and tilt mechanisms that allow the user to quickly and easily adjust the height and tilt of the chair to their optimal comfort level. Seat height is adjustable to suit a variety of users. This long-lasting chair also features chrome metal armrests with upholstery pads for comfortable, ergonomic support. The sturdy 29" chrome metal base is mobile on 55 mm, heavy-duty casters to provide smooth movement across the workspace. Rated up to 400 lbs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3503BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Height Maximum | 25.25" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Color | Black |
| Weight (Fully Assembled) | 69 lbs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Type | Padded Loop |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Chrome |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Armrest Color | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Width Maximum | 24.74" |
| Back Fill Material | Synthetic Fiber |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 32.75" |
| Back Height Maximum | 28" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Arms Included | Yes |
| Overall Width Maximum | 29.75" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Fill Material | Synthetic Fiber |
| Posture Lock | No |
| Color Family | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Caster/Glide Details | Five 2.17" Carpet Casters |
| Weight Capacity | Supports Up to 400 lb |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Width Maximum | 23.59" |
| Seat Height Minimum | 21.5" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 43.5" |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Color | Black |
| Overall Height Minimum | 39.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Seat Depth Maximum | 20" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Global Product Type | Big & Tall Office Chairs |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.1773 |
| Height: | 15.25 |
| Length: | 31.5 |
| Shipping Dimensions: | 31.5" x 27.25" x 15.25" |
| Upc Code: | 073555350326 |
| Case Cube: | 9.87486 |
| Weight: | 61.0 |
| Width/Diameter: | 27.25 |

0
