Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Uber™ Big & Tall Series Mid Back Chair Big/Tall Vinyl, Supports Up to 500 lb, 18.5" 22.5" Seat Height, Black
Manufacturer Number: 3491BV
Number: SAF-3491BV
Add item to cart:
$973.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3491BV |
| Description: | Safco® Uber™ Big & Tall Series Mid Back Chair Big/Tall Vinyl, Supports Up to 500 lb, 18.5" 22.5" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Specifically designed for the tall and big person. Extra-wide and deep seat. Cushioned foam is rated for 24/7 use and chair is rated up to 500 lbs. Oversized, reinforced base for added stability. Features pneumatic seat height adjustment, tilt, tilt tension and tilt lock which may help support correct posture that can lead to redistribution of pressure points. Chair fits a variety of individuals and environments. Created specially for the big and tall person and supports up to 500 lbs. and is rated for 24/7 use. Features a reinforced based for added stability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3491BV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Chairs, Furniture, Office, Safco, Seating, Seats, Uber Big and Tall, Workstations |
| Back Color | Black |
| Base/Frame Color | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Dual-Clutch Posture Control | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Width Maximum | 22.25" |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Back Surface Material Family | Vinyl |
| Overall Depth Maximum | 30.25" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Integral Lumbar Support | No |
| Global Product Type | Big & Tall Office Chairs |
| Special Features | Vinyl |
| Posture Lock | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Synchronized Knee Tilt | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Height Maximum | 22.5" |
| Back Height Maximum | 19.75" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Specialty |
| Seat Depth Maximum | 20.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Height Minimum | 18.5" |
| Weight Capacity | Supports Up to 500 lb |
| Seat Color | Black |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Maximum | 40.5" |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Knee Tilt | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Height Minimum | 36.5" |
| Back Width Maximum | 23" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material | Vinyl |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.94654 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 27.8 |
| Shipping Dimensions: | 27.8" x 26.5" x 16.0" |
| Upc Code: | 073555349146 |
| Case Cube: | 7.23109 |
| Weight: | 43.0 |
| Width/Diameter: | 26.5 |

0
