Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Uber™ Big & Tall Series Mid Back Chair, Black
Manufacturer Number: 3491BL
Number: SAF-3491BL
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3491BL |
| Description: | Safco® Uber™ Big & Tall Series Mid Back Chair, Black |
| Additional Information: |
"Big & Tall" mid-back swivel/tilt chair with pneumatic seat height adjustment and five-star base. Chair fits a variety of individuals and environments. Created specially for the big and tall person and supports up to 500 lbs. and is rated for 24/7 use. Reinforced based for added stability. Features pneumatic seat height adjustment, tilt, tilt tension and tilt lock which may help support correct posture that can lead to redistribution of pressure points.Includes one chair, base and casters.
Warranty: Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3491BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Caster/Glide/Wheel | Casters. |
| Back Width Maximum | 23" |
| Overall Depth Maximum | 30 1/4" |
| Global Product Type | Chairs-Big&Tall/Petite/24-7 |
| Synchronized Knee Tilt | Yes |
| Seat Material | 100% Polyester |
| Wheel Tread | Hard |
| For Use With | Safco® Optional Height-Adjustable T-Pad Arms for Safco® Uber Big & Tall Chairs available |
| Base Material | Steel |
| Quantity | 1 each |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Special Features | Fabric |
| Back Material | 100% Polyester |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat/Back Color | Black |
| Series Name | Safco® Uber™ Big & Tall Series |
| Seat Height Maximum | 22 1/2" |
| Recommended Applications | Specialty—Big & Tall, 24/7 |
| Base Color | Black |
| Overall Height Maximum | 40 1/2" |
| Dual-Clutch Posture Control | Yes |
| Weight Capacity (text) | Supports up to 500 lbs. |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Height Maximum | 19 3/4" |
| Knee Tilt | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Depth Maximum | 20 3/4" |
| Arms Included | No |
| Seat Height Minimum | 18 1/2" |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Overall Height Minimum | 36 1/2" |
| Seat Width Maximum | 22 1/4" |
| Compliance Standards | Meets or exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 8.22437 |
| Height: | 16.5 |
| Length: | 29.5 |
| Shipping Dimensions: | 29.5" x 28.0" x 16.5" |
| Upc Code: | 073555349122 |
| Case Cube: | 6.80903 |
| Weight: | 56.0 |
| Width/Diameter: | 28.0 |

0
