Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Uber™ Big & Tall Series High Back Chair, Black
Manufacturer Number: 3490BL
Number: SAF-3490BL
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3490BL |
| Description: | Safco® Uber™ Big & Tall Series High Back Chair, Black |
| Additional Information: |
"Big & Tall" high-back swivel/tilt chair with extra wide seat, cushioned foam and five-star, oversized base. Chair fits a variety of individuals and environments. Created specially for the big and tall person and supports up to 500 lbs. and is rated for 24/7 use. Reinforced based for added stability. Features pneumatic seat height adjustment, tilt, tilt tension and tilt lock which may help support correct posture that can lead to redistribution of pressure points.Includes one chair, base and casters.
Warranty: Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3490BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Caster/Glide/Wheel | Casters. |
| Seat Depth Maximum | 20 3/4" |
| Arms Included | No |
| Quantity | 1 each |
| Series Name | Safco® Uber™ Big & Tall Series |
| Seat Width Maximum | 22 1/4" |
| Overall Height Maximum | 44 3/4" |
| Wheel Tread | Hard |
| Weight Capacity (text) | Supports up to 500 lbs. |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | Yes |
| Overall Depth Maximum | 30 1/4" |
| Seat Material | 100% Polyester |
| Base Material | Steel |
| Back Material | 100% Polyester |
| Back Width Maximum | 23" |
| Seat Height Maximum | 23 1/2" |
| Compliance Standards | Meets or exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Recommended Applications | Specialty—Big & Tall, 24/7 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Knee Tilt | Yes |
| Base Color | Black |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Clutch Posture Control | Yes |
| Back Height Maximum | 23" |
| For Use With | Safco® Optional Height-Adjustable T-Pad Arms for Safco® Uber Big & Tall Chairs available |
| Global Product Type | Chairs-Big&Tall/Petite/24-7 |
| Seat Height Minimum | 19 1/2" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Height Minimum | 40 3/4" |
| Seat/Back Color | Black |
| Special Features | Fabric |
| Synchronized Knee Tilt | Yes |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 7.23262 |
| Height: | 16.5 |
| Length: | 31.5 |
| Shipping Dimensions: | 31.5" x 28.5" x 16.5" |
| Upc Code: | 073555349023 |
| Case Cube: | 8.57227 |
| Weight: | 62.0 |
| Width/Diameter: | 28.5 |

0
