Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Lab Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 19.25" 24.25" Seat Height, Black
Manufacturer Number: 3437BL
Number: SAF-3437BL
Add item to cart:
$356.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3437BL |
| Description: | Safco® Lab Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 19.25" 24.25" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Pneumatic lift adjusts height with simple foot pedal plate. Five star nylon base for stability. Easy to clean vinyl. Pneumatic lift adjusts to accommodate different workstation heights. Generously cushioned seat for added comfort. Adjustable back for added comfort. Long-wearing upholstery stands up to everyday wear-and-tear and easy to clean vinyl for easy maintenance. 360° swivel helps to support movement throughout the day, which may help support better circulation and ease pressure points. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3437BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 42192100 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Height Maximum | 24.25" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Dual-Action Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Width Maximum | 24.25" |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 24.25" |
| Arms Included | No |
| Overall Width Maximum | 24.25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Multi-Task Control | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Color Family | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, Classroom & Training, Healthcare |
| Seat Height Minimum | 19.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 24.5" |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Seat Diameter | 24.25" |
| Back Color | Black |
| Overall Height Minimum | 19.25" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 24.25" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.68157 |
| Height: | 5.75 |
| Length: | 19.5 |
| Shipping Dimensions: | 19.5" x 19.0" x 5.75" |
| Upc Code: | 073555343748 |
| Case Cube: | 1.21705 |
| Weight: | 13.0 |
| Width/Diameter: | 19.0 |

0
