Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Screw Lift Stool with High Base Supports Up to 250 lb, 33" Seat Height, Black Chrome Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 3433BL
Number: SAF-3433BL
Add item to cart:
$545.00
/ Each
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3433BL |
| Description: | Safco® Screw Lift Stool with High Base Supports Up to 250 lb, 33" Seat Height, Black Chrome Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Wide base for added stability. Generously cushioned seat for added comfort. Rotates 360° for easy access to adjacent work areas and may allow great movement that may lead to increase blood flow as well as redistribution of pressure points. Easy to clean vinyl for easy maintenance. Durable steel base with footing to help ease pressure points in the legs. Upholstered stool with durable, easy to clean vinyl adjusts in height for a variety of users and uses. Wide base for added stability with a generously cushioned seat for added comfort. Durable, steel base with footing to help ease pressure points in the legs. Rotates 360° for easy access to adjacent work areas and may allow great movement that may lead to increase blood flow as well as redistribution of pressure points. Mobile on four casters. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3433BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $545.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Adjustable Height, Backless, Chair, Chrome/Black, Furniture, High Stool, Lab Stools, Manual Lift, Medical Office, Office, SAFCO, Seating, Seats, Stool, Stools, Workstations |
| Caster/Glide Details | Four 2" Casters |
| Posture Lock | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Width Maximum | 16" |
| Knee Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task, Healthcare |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Height Minimum | 25" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Arms Included | No |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Color Family | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Diameter | 16" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Global Product Type | Utility Stools |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Back Color | Black |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 4.56033 |
| Height: | 23.25 |
| Length: | 18.5 |
| Shipping Dimensions: | 18.5" x 18.5" x 23.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.60493 |
| Weight: | 21.0 |
| Width/Diameter: | 18.5 |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 4.56033 |
| Height: | 23.25 |
| Length: | 18.5 |
| Shipping Dimensions: | 18.5" x 18.5" x 23.25" |
| Case Cube: | 4.60493 |
| Weight: | 21.0 |
| Width/Diameter: | 18.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.56033 |
| Height: | 23.25 |
| Length: | 18.5 |
| Shipping Dimensions: | 18.5" x 18.5" x 23.25" |
| Upc Code: | 00073555343328 |
| Case Cube: | 4.60493 |
| Weight: | 21.0 |
| Width/Diameter: | 18.5 |

0
