Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Pneumatic Lab Stool without Back Backless, Supports Up to 250 lb, 17" 22" Seat Height, Black Chrome Base
Manufacturer Number: 3431BL
Number: SAF-3431BL
Add item to cart:
$521.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3431BL |
| Description: | Safco® Pneumatic Lab Stool without Back Backless, Supports Up to 250 lb, 17" 22" Seat Height, Black Chrome Base |
| Additional Information: |
Pneumatic lift adjusts to accommodate different workstation heights. Generously cushioned seat for added comfort. Long-wearing upholstery stands up to everyday wear-and-tear. Easy to clean vinyl for easy maintenance. 360° swivel helps to support movement throughout the day, which may help support better circulation and ease pressure points. Pneumatic lift adjusts to accommodate different workstation heights. Generously cushioned seat for added comfort. Adjustable back for added comfort. Long-wearing upholstery stands up to everyday wear-and-tear and easy to clean vinyl for easy maintenance. 360° swivel helps to support movement throughout the day, which may help support better circulation and ease pressure points. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3431BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $521.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Adjustable Height, Backless, Black, Chair, Furniture, Office, SAFCO, Seating, Seats, Stool, Stools, Workstations |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Overall Depth Maximum | 23" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Diameter | 16" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Asynchronous Control | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Polished Aluminum |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, Classroom & Training, Healthcare |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Overall Height Maximum | 22" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Arms Included | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Overall Height Minimum | 17" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Width Maximum | 16" |
| Overall Width Maximum | 23" |
| Color Family | Black |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.57155 |
| Height: | 9.25 |
| Length: | 24.0 |
| Shipping Dimensions: | 24.0" x 23.75" x 9.25" |
| Upc Code: | 10073555343127 |
| Case Cube: | 3.05122 |
| Weight: | 17.0 |
| Width/Diameter: | 23.75 |

0
