Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Vue™ Series Mesh Extended-Height Chair Supports Up to 250 lb, 23" 33" Seat Height, Black Vinyl Base
Manufacturer Number: 3395BV
Number: SAF-3395BV
Add item to cart:
$511.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3395BV |
| Description: | Safco® Vue™ Series Mesh Extended-Height Chair Supports Up to 250 lb, 23" 33" Seat Height, Black Vinyl Base |
| Additional Information: |
Perfect for a photo studio, drafting table or for use with a standing-height desk. Breathable mesh back design adds comfort to the workday or makes an attractive addition in meeting spaces. Safco® Optional Loop Arm Kit for Mesh Extended Height Chair (sold separately). Adjustable footring for comfort and stability and may help support better circulation in the legs. Solid construction offers 250 lb. capacity. Ergonomic, height-adjustable seat that may help prevent fatigue. Swivel tilt mechanism, tilt tension knob and tilt tension and 360° swivel may help support better posture and ease pressure points. Perfect for a photo studio, drafting table or for use with standing-height desks. Ergonomic, breathable nylon mesh back is shaped for all-day comfort. Provides ample support and may help prevent fatigue. Back-height adjustability helps support correct posture to potentially alleviate related back problems. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3395BV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Extended Height Chair, Furniture, Office, Safco, Seating, Seats, Vue, Workstations |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Metal, Plastic |
| Back Surface Material | Nylon Mesh |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Overall Height Maximum | 49.5" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 25" |
| Color Family | Black |
| Base/Frame Color | Black |
| Compatible Flooring Type(s) | High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Width Maximum | 17" |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Caster/Glide Details | Five 2" Dual-Wheel Casters |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Back Height Adjustment | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Posture Lock | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Maximum | 15.5" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Integral Lumbar Support | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Seat Height Minimum | 23" |
| Asynchronous Control | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task, Specialty |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Overall Height Minimum | 39.5" |
| Special Features | Vinyl |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.76597 |
| Height: | 14.25 |
| Length: | 25.25 |
| Shipping Dimensions: | 25.25" x 24.25" x 14.25" |
| Upc Code: | 073555339505 |
| Case Cube: | 5.05471 |
| Weight: | 34.2 |
| Width/Diameter: | 24.25 |

0
