Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Vue™ Series Mesh Extended-Height Chair Supports Up to 250 lb, 23" 33" Seat Height, Black Fabric
Manufacturer Number: 3395BL
Number: SAF-3395BL
Add item to cart:
$496.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3395BL |
| Description: | Safco® Vue™ Series Mesh Extended-Height Chair Supports Up to 250 lb, 23" 33" Seat Height, Black Fabric |
| Additional Information: |
Perfect for a photo studio, drafting table or for use with a standing-height desk. Breathable mesh back design adds comfort to the workday or makes an attractive addition in meeting spaces. Safco® Optional Loop Arm Kit for Mesh Extended Height Chair (sold separately). Adjustable footring for comfort and stability and may help support better circulation in the legs. Solid construction offers 250 lb. capacity. Ergonomic, height-adjustable seat that may help prevent fatigue. Swivel tilt mechanism, tilt tension knob and tilt tension and 360° swivel may help support better posture and ease pressure points. Perfect for a photo studio, drafting table or for use with standing-height desks. Ergonomic, breathable nylon mesh back is shaped for all-day comfort. Provides ample support and may help prevent fatigue. Back-height adjustability helps support correct posture to potentially alleviate related back problems. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3395BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Extended Height Chair, Furniture, Office, Safco, Seating, Seats, Vue, Workstations |
| Color Family | Black |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Back Color | Black |
| Base/Frame Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Minimum | 23" |
| Caster/Glide Details | Five 2" Dual-Wheel Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compatible Flooring Type(s) | High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 49.5" |
| Posture Lock | No |
| Overall Depth Maximum | 25" |
| Back Height Maximum | 15.5" |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Special Features | Fabric |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Color | Black |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Asynchronous Control | No |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task, Specialty |
| Back Width Maximum | 17" |
| Back Surface Material | Nylon Mesh |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Surface Material | Polyester |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Height Minimum | 39.5" |
| Base/Frame Material(s) | Metal, Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.87559 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 24.8 |
| Shipping Dimensions: | 24.8" x 24.5" x 11.0" |
| Upc Code: | 073555339529 |
| Case Cube: | 3.86003 |
| Weight: | 30.4 |
| Width/Diameter: | 24.5 |

0
