Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Twixt™ Extended-Height Saddle Seat Stool Backless, Supports 300lb, 22.9" to 32.7" High Black Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 3006BV
Number: SAF-3006BV
Add item to cart:
$458.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3006BV |
| Description: | Safco® Twixt™ Extended-Height Saddle Seat Stool Backless, Supports 300lb, 22.9" to 32.7" High Black Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Saddle seat allows for sitting or perching to help keep hips engaged, encourage better posture and may allow better breathing from the diaphragm. Flexible ring under base allows user to adjust angle of sit for increased comfort during use. Allows user to lean or perch to help them vary their postures and add more movement into their day. The seat tilts independently of the base, creating another axis of movement. Height-adjustable from 22" to 31.75"H to fit a variety of users and work surfaces. Vinyl seat is easy-to-clean with a 360-degree swivel. As part of the Active Collection, this stool is designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in many workplace settings. Height-adjustable, active seating solution that provides ergonomic posture support to users. Design features a symmetrical balance between the base and top, giving it a sleek look, which sets it apart from traditional seating and other similar seating options. Features an upholstered seat that swivels on an aluminum base. Base is designed with a flexible ring underneath to allow the user to adjust the angle to provide a chair where the user can perch, lean or sit. The base also provides movement for the user, helping them have an active seating experience. Height adjustment allows the chair to be used in a variety of work applications and at various work surfaces. The ring mechanism wraps around the entire seat that allows the user to easily adjust the seat height by a simple touch of a finger from any position. There is also an easily graspable channel built-in to the underside of the seat for easy portability. Designed by Thomas Walser. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3006BV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 32.7" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Minimum | 22.9" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Integral Lumbar Support | No |
| Asynchronous Control | No |
| Weight (Fully Assembled) | 27.4 lbs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 14.2" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Height Maximum | 32.7" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 15" |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Depth Maximum | 15" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Global Product Type | Active Seating |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Black |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Width Maximum | 15" |
| Arms Included | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Overall Height Minimum | 22.9" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.79778 |
| Height: | 14.2 |
| Length: | 32.7 |
| Shipping Dimensions: | 32.7" x 15.0" x 14.2" |
| Upc Code: | 10073555300649 |
| Case Cube: | 4.03073 |
| Weight: | 27.4 |
| Width/Diameter: | 15.0 |

0
