Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Twixt™ Sitting-Height Saddle Seat Stool Backless, Max 300lb, 19" to 24" High Seat,Black Seat/Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 3005BV
Number: SAF-3005BV
Add item to cart:
$406.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-3005BV |
| Description: | Safco® Twixt™ Sitting-Height Saddle Seat Stool Backless, Max 300lb, 19" to 24" High Seat,Black Seat/Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Saddle seat allows for sitting or perching to help keep hips engaged, encourage better posture and may allow better breathing from the diaphragm. Flexible ring under base allows user to adjust angle of sit for increased comfort during use and allows user to keep moving throughout the day. The seat tilts independently of the base, creating another axis of movement. Height-adjustable from 17" to 22"H to fit a variety of users and work surfaces. Vinyl seat is easy-to-clean with a 360-degree swivel. 300 lb. weight capacity. As part of the Active Collection, this stool is designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in many workplace settings. Height-adjustable, active seating solution that provides ergonomic posture support to users. Design features a symmetrical balance between the base and top, giving it a sleek look, which sets it apart from traditional seating and other similar seating options. Features an upholstered seat that swivels on an aluminum base. Base is designed with a flexible ring underneath to allow the user to adjust the angle to provide a chair where the user can perch, lean or sit. The base also provides movement for the user, helping them have an active seating experience. Height adjustment allows the chair to be used in a variety of work applications and at various work surfaces. The ring mechanism wraps around the entire seat that allows the user to easily adjust the seat height by a simple touch of a finger from any position. There is also an easily graspable channel built-in to the underside of the seat for easy portability. Designed by Thomas Walser. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3005BV |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Overall Height Minimum | 19" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 24" |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Global Product Type | Active Seating |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Adjustment | No |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 14.25" |
| Seat Width Maximum | 15" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Depth Maximum | 15" |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 15" |
| Overall Height Maximum | 24" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Multi-Task Control | No |
| Color Family | Black |
| Integral Lumbar Support | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (Fully Assembled) | 14.4 lbs |
| Seat Color | Black |
| Seat Height Minimum | 19" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Base/Frame Color | Black |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.85053 |
| Height: | 24.0 |
| Length: | 14.25 |
| Shipping Dimensions: | 14.25" x 15.0" x 24.0" |
| Upc Code: | 10073555300540 |
| Case Cube: | 2.96875 |
| Weight: | 14.4 |
| Width/Diameter: | 15.0 |

0
