Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Muv™ 28" Adjustable-Height Mini-Tower Computer Desk 35.5" x 22" 29" to 34", Cherry/Black
Manufacturer Number: 1927CY
Number: SAF-1927CY
Add item to cart:
$916.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-1927CY |
| Description: | Safco® Muv™ 28" Adjustable-Height Mini-Tower Computer Desk 35.5" x 22" 29" to 34", Cherry/Black |
| Additional Information: |
Adjustability for increased personal comfort and productivity. Monitor and keyboard shelves adjust in 5" range, 29" to 34" high. Includes tool for quick and easy assembly. Pullout printer shelf adjusts in 1" increments. Accommodates CPUs up to 16" high. Adjustability for increased personal comfort and productivity. Safety cap with cable management side covers. Includes tool for quick and easy assembly. Monitor and keyboard shelves adjust in 5" range, 29" to 34" high. Pullout printer shelf adjusts in 1" increments. Accommodates up to a 16" high CPU. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1927CY |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $916.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56111500 |
| Warranty | Manufacturer's lifetime warranty. |
| Keywords | Adjustable Computer Stand, Adjustable Height, Cart, Cherry/Black, Computer Furniture, Computer Stand, Computer Workstation, Computer-Stations, Computer/Printer, Cubes, Cubical, Desks, Facility, Furnishings, Furniture, Mini-Tower, Mobile, SAFCO, Stand, Workspaces, Workstation |
| CPU Holder/Platform Indicator | Yes |
| Overall Height (Min) | 29" |
| Overall Depth (Max) | 22" |
| Shelf Type(s) | Monitor, Printer |
| Edge Detail Profile | Safety Contoured |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Overall Width (Max) | 35.5" |
| Series Name | Safco® Muv™ |
| Worksurface Material | Laminate, PVC |
| CPU Holder Height (Max) | 16.5" |
| Caster/Glide/Wheel | Four Dual-Wheel Casters (Two Locking) |
| Worksurface Depth | 19.75" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| CPU Holder Width (Max) | 10.25" |
| Package Includes | Assembly Tools |
| Overall Height (Max) | 34" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Drawers | 0 |
| CPU Holder Depth (Max) | 16.5" |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 13" |
| Keyboard Platform Width (Max) | 20.5" |
| Number of Shelves | 2 |
| Worksurface/Base Color | Cherry/Black |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pedestal Count | 0 |
| Global Product Type | Sit/Stand Free-Standing Adjustable-Height Desks |
| Color Family | Cherry |
| Base Material | PVC, Steel |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.58404 |
| Height: | 6.5 |
| Length: | 44.09 |
| Shipping Dimensions: | 44.09" x 21.26" x 6.5" |
| Upc Code: | 10073555192749 |
| Case Cube: | 3.52592 |
| Weight: | 62.0 |
| Width/Diameter: | 21.26 |

0
