Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Cleaning Supplies > Cleaning Carts > Carts
Furniture > Carts & Stands > Carts
Furniture > Carts & Stands > Stands
Hospitality > Carts
Furniture > Carts & Stands > Carts
Furniture > Carts & Stands > Stands
Hospitality > Carts
Safco® Impromptu® Machine Stand Under-Desk Metal, 2 Shelves, 100 lb Capacity, 20.5" x 16.5" 14.5", Cherry/White/Black
Manufacturer Number: 1862BL
Number: SAF-1862BL
Add item to cart:
$394.00
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-1862BL |
| Description: | Safco® Impromptu® Machine Stand Under-Desk Metal, 2 Shelves, 100 lb Capacity, 20.5" x 16.5" 14.5", Cherry/White/Black |
| Additional Information: |
Powder coat steel frame for durability with translucent polycarbonate side and back panels. Accommodates most office machines. Large storage area with one fixed shelf. Four casters (two locking) for easy mobility. Contemporary machine stand, featuring a steel, powder coat frame for durability and translucent polycarbonate panels, to complement any work environment. Generously sized laminate top accommodates most office machines. Four casters (two locking). |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1862BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101501 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Carts & Stands, Dollies, Furniture, Impromtu, Machine, Pedestals, Platforms, Safco, Trolleys, Worksurfaces |
| Color Family | Cherry |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Material Type | Metal |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Overall Width | 20.5" |
| Height (Max) | 14.5" |
| Special Features | Under-Desk Design |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Depth | 16.5" |
| Bin Quantity | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Lock | No |
| Power Management Indicator | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Handle Quantity | 0 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Shelf Thickness | Top: 0.75", Bottom: 1" |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Caster/Wheel Size | 2.5" |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Compact Storage Indicator | No |
| Color(s) | Cherry/White/Black |
| Door Quantity | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood, Polycarbonate, Steel |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 5.45455 |
| Height: | 0.5 |
| Length: | 23.0 |
| Shipping Dimensions: | 23.0" x 19.25" x 0.5" |
| Upc Code: | 073555186222 |
| Case Cube: | 3.66667 |
| Weight: | 20.0 |
| Width/Diameter: | 19.25 |

0
