Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Cleaning Supplies > Cleaning Carts > Carts
Furniture > Carts & Stands > Carts
Furniture > Carts & Stands > Stands
Hospitality > Carts
Furniture > Carts & Stands > Carts
Furniture > Carts & Stands > Stands
Hospitality > Carts
Safco® Wave Design Printer Stand Under-Desk Plastic, 2 Shelves, 20" x 17.5" 11.5", White/Charcoal Gray
Manufacturer Number: 1861GR
Number: SAF-1861GR
Add item to cart:
$160.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-1861GR |
| Description: | Safco® Wave Design Printer Stand Under-Desk Plastic, 2 Shelves, 20" x 17.5" 11.5", White/Charcoal Gray |
| Additional Information: |
Shelves provide storage for paper, ink cartridges, envelopes and additional office supplies. Rolls easily to point of use on four casters (two locking). Charcoal columns. Gray shelves accented with charcoal columns. Contemporary wave design shelves. Storage for paper, ink cartridges, envelopes and addittional office supplies. Easy to assemble without tools. Rolls easily to point of use with four casters (two locking). |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1861GR |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101727 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Carts & Stands, Computer Furniture, Dollies, Equipment Carts/Stands, Fax, Furniture, Gray/Charcoal, Inkjet Printer, Laser Printer, Machine Cart, Machine Stand, Mobile, Office Machine Stand, Pedestals, Platforms, Printer Stand, Printer/Copier Stand, Printer/Fax Stand, Safco, Trolleys, Underdesk, Wave Design, Worksurfaces |
| Color(s) | White/Charcoal Gray |
| Compact Storage Indicator | No |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Bin Quantity | 0 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height (Max) | 11.5" |
| Material(s) | Plastic |
| Overall Material Type | Plastic |
| Handle Quantity | 0 |
| Special Features | Under-Desk Design—Tucks under most work surfaces to save valuable floor space. |
| Power Management Indicator | No |
| Overall Depth | 17.5" |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 2 |
| Lock | No |
| Overall Width | 20" |
| Color Family | White |
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.70164 |
| Height: | 5.5 |
| Length: | 20.5 |
| Shipping Dimensions: | 20.5" x 19.0" x 5.5" |
| Upc Code: | 073555186130 |
| Case Cube: | 0.86603 |
| Weight: | 11.0 |
| Width/Diameter: | 19.0 |

0
