Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Cleaning Supplies > Cleaning Carts > Carts
Furniture > Carts & Stands > Carts
Furniture > Carts & Stands > Stands
Hospitality > Carts
Furniture > Carts & Stands > Carts
Furniture > Carts & Stands > Stands
Hospitality > Carts
Safco® Impromptu® Machine Stand Deskside Metal, 3 Shelves, 100 lb Capacity, 26.25" x 21" 26.5", Cherry/White/Black
Manufacturer Number: 1857BL
Number: SAF-1857BL
Add item to cart:
$557.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-1857BL |
| Description: | Safco® Impromptu® Machine Stand Deskside Metal, 3 Shelves, 100 lb Capacity, 26.25" x 21" 26.5", Cherry/White/Black |
| Additional Information: |
Powder coat steel frame for durability with translucent polycarbonate side and back panels. Accommodates most office machines. Large storage area with one fixed shelf. Four casters (two locking) for easy mobility. Contemporary machine stand, featuring a steel, powder coat frame for durability and translucent polycarbonate panels, to complement any work environment. Generously sized laminate top accommodates most office machines. Four casters (two locking). |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1857BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Carts & Stands, Carts |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101501 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Carts & Stands, Dollies, Furniture, Impromtu, Machine, Pedestals, Platforms, Safco, Trolleys, Worksurfaces |
| Overall Width | 26.25" |
| Lock | No |
| Power Management Indicator | No |
| Handle Quantity | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Compact Storage Indicator | No |
| Overall Depth | 21" |
| Color(s) | Cherry/White/Black |
| Height (Max) | 26.5" |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel, (2) Non-Locking Swivel |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Bin Quantity | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb |
| Color Family | Cherry |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Overall Material Type | Metal |
| Shelf Thickness | Top: 0.75", Second from Top: 0.5", Bottom: 1" |
| Special Features | Deskside Design—Features a convenient cord management system. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Caster/Wheel Size | 2.5" |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood, Polycarbonate, Steel |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 15.42269 |
| Height: | 6.25 |
| Length: | 30.0 |
| Shipping Dimensions: | 30.0" x 24.5" x 6.25" |
| Upc Code: | 10073555185727 |
| Case Cube: | 2.65842 |
| Weight: | 41.0 |
| Width/Diameter: | 24.5 |

0
