Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar Height-Adjust 27.75 x 19.75 29 to 43, Dry Erase, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 1224DE
Number: SAF-1224DE
Product Details |
|---|
| Product Details: |
| Number: | SAF-1224DE |
| Description: | Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar Height-Adjust 27.75 x 19.75 29 to 43, Dry Erase, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Health-positive design with height-adjustability and pendulum footrest that promotes constant movement. Highly flexible with adjustable nylon glides, optional casters, and adjustable desktop. Durable, clean design with powder-coated steel frame and high-pressure laminate with 3 mm edge banding. Stores books and personal items with book box beneath the desktop. Hardworking with 200 lbs. weight capacity. Height adjusts accomodating a variety of students and adults. Encourage healthy movement and provide convenient storage with the AlphaBetter 2.0 height-adjustable student desk that features a high-pressure laminate top and under-surface book box. This desk comfortably accommodates students of all sizes as they work or sketch ideas. A pendulum footrest allows students to redirect excess energy and continue to move, even as they sit, providing ergonomic support, increasing comfort, and promoting cardiovascular health. Great for boosting productivity and focus, this student desk has the added benefit of optional casters for better mobility throughout the classroom, and a convenient book cubby right beneath the desktop. Height adjusts accommodating students in 5th grade and up as well as adults at seated and standing heights. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1224DE |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, School & Reading Desks |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 56112108 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Worksurface Width | 27.75" |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Series Name | Safco® AlphaBetter® 2.0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Base Material | Steel |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Overall Width (Max) | 27.75" |
| Book Box Indicator | Yes |
| Edge Detail Profile | Straight |
| Number of Drawers | 0 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Depth | 19.75" |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Book Box Type | Under-Worksurface |
| Worksurface Material | Laminate |
| Weight (Fully Assembled) | 50 lb |
| Overall Height (Min) | 29" |
| Worksurface/Base Color | Dry Erase |
| Pedestal Count | 0 |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Color Family | White |
| Overall Height (Max) | 43" |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 19.75" |
| Global Product Type | School & Reading Desks |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Carton |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 10.62143 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 29.0 |
| Shipping Dimensions: | 29.0" x 25.5" x 11.0" |
| Upc Code: | 073555122497 |
| Case Cube: | 4.70747 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 25.5 |

0
