Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar Height-Adjust w/Pendulum 27.75 x 19.75 22 to 30, Pebble Gray, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 1221GR
Number: SAF-1221GR
Product Details |
|---|
| Product Details: |
| Number: | SAF-1221GR |
| Description: | Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar Height-Adjust w/Pendulum 27.75 x 19.75 22 to 30, Pebble Gray, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Health-positive design with height-adjustability and pendulum footrest that promotes constant movement. Highly flexible with adjustable nylon glides, optional casters, and adjustable desktop. Durable, clean design with powder-coated steel frame and high-pressure laminate with 3 mm edge banding. Stores books and personal items with book box beneath the desktop. Hardworking with 200 lbs. weight capacity. Height adjusts accomodating a variety of students and adults. Encourage healthy movement and provide convenient storage with the AlphaBetter 2.0 height-adjustable student desk that features a high-pressure laminate top and under-surface book box. This desk comfortably accommodates students of all sizes as they work or sketch ideas. A pendulum footrest allows students to redirect excess energy and continue to move, even as they sit, providing ergonomic support, increasing comfort, and promoting cardiovascular health. Great for boosting productivity and focus, this student desk has the added benefit of optional casters for better mobility throughout the classroom, and a convenient book cubby right beneath the desktop. Height adjusts accommodating students in 5th grade and up as well as adults at seated and standing heights. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1221GR |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, School & Reading Desks |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 56112108 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Book Box Type | Under-Worksurface |
| Book Box Indicator | Yes |
| Series Name | Safco® AlphaBetter® 2.0 |
| Overall Height (Min) | 22" |
| Weight (Fully Assembled) | 38 lb |
| Worksurface/Base Color | Pebble Gray |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Number of Drawers | 0 |
| Base Material | Steel |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Worksurface Depth | 19.75" |
| Overall Width (Max) | 27.75" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Gray |
| Worksurface Material | Laminate |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Overall Depth (Max) | 19.75" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Width | 27.75" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Edge Detail Profile | Straight |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Shelves | 0 |
| Global Product Type | School & Reading Desks |
| Pedestal Count | 0 |
| Unit: Carton |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 3.99371 |
| Height: | 6.5 |
| Length: | 29.0 |
| Shipping Dimensions: | 29.0" x 25.5" x 6.5" |
| Upc Code: | 073555122138 |
| Case Cube: | 9.51497 |
| Weight: | 38.0 |
| Width/Diameter: | 25.5 |

0
