Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar Height-Adjust 27.75 x 19.75 22 to 30, Dry Erase, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 1221DE
Number: SAF-1221DE
Product Details |
|---|
| Product Details: |
| Number: | SAF-1221DE |
| Description: | Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar Height-Adjust 27.75 x 19.75 22 to 30, Dry Erase, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Health-positive design with height-adjustability and pendulum footrest that promotes constant movement. Highly flexible with adjustable nylon glides, optional casters, and adjustable desktop. Durable, clean design with powder-coated steel frame and high-pressure laminate with 3 mm edge banding. Stores books and personal items with book box beneath the desktop. Hardworking with 200 lbs. weight capacity. Height adjusts accomodating a variety of students and adults. Encourage healthy movement and provide convenient storage with the AlphaBetter 2.0 height-adjustable student desk that features a high-pressure laminate top and under-surface book box. This desk comfortably accommodates students of all sizes as they work or sketch ideas. A pendulum footrest allows students to redirect excess energy and continue to move, even as they sit, providing ergonomic support, increasing comfort, and promoting cardiovascular health. Great for boosting productivity and focus, this student desk has the added benefit of optional casters for better mobility throughout the classroom, and a convenient book cubby right beneath the desktop. Height adjusts accommodating students in 5th grade and up as well as adults at seated and standing heights. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1221DE |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, School & Reading Desks |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 56112108 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Worksurface Depth | 19.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Overall Width (Max) | 27.75" |
| Worksurface/Base Color | Dry Erase |
| Pedestal Count | 0 |
| Book Box Type | Under-Worksurface |
| Edge Detail Profile | Straight |
| Color Family | White |
| Overall Depth (Max) | 19.75" |
| Worksurface Material | Laminate |
| Weight (Fully Assembled) | 38 lb |
| Base Material | Steel |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Overall Height (Min) | 22" |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Series Name | Safco® AlphaBetter® 2.0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Global Product Type | School & Reading Desks |
| Worksurface Width | 27.75" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Book Box Indicator | Yes |
| Unit: Carton |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 3.99371 |
| Height: | 6.5 |
| Length: | 29.0 |
| Shipping Dimensions: | 29.0" x 25.5" x 6.5" |
| Upc Code: | 073555122190 |
| Case Cube: | 9.51497 |
| Weight: | 38.0 |
| Width/Diameter: | 25.5 |

0
